Z nejhoršího vevnitř

Tahle slovní hříčka mě pobavila hned napoprvé. Dávalo mi to daleko větší smysl než klasická varianta – z nejhoršího venku. To mi přijde něco jako vzít si prášek, když mě bolí hlava. Je to opravdu to nejlepší, co můžeme udělat? Druhý den nás může rozbolet hlava znovu. Stejně tak může přijít další virus, desátá mutace. Není spíš řešení dojít k příčině, co mi způsobuje bolavou hlavu potažmo posílit vlastní imunitu? Stojí to víc práce a asi se budeme muset popasovat s kdejakou nepříjemnou emocí, ale řešení je násobně více efektivní a zpravidla trvalé. A nepotřebujeme k tomu nic venku. Když si dáme přášek a ustane bolení hlavy jsme z nejhoršího venku, zatímco když si například zvědomíme naše strachy a potlačené emoce způsobující bolest, jsme z nejhoršího vevnitř.

Naše společnost ale tíhle k tomu být z nejhoršího venku. Je to rychlé a pohodlné. Díky tomu si farmaceutické společnosti mnou ruce, stejně tak lihovary nebo pivovary, o drogových dealerech nemluvě. V těchto odvětvích se točí neuvěřitelné peníze a vše to má svůj původ v tom, že se hledají okamžitá řešení. Být nekompromisní a zlomyslný byznysmen asi bych chtěl, aby na Zemi propukla virová pandemie a pak bych vystrašeným lidem nabídl svojí vakcínu. Naštěstí takový scénář není reálný.

Ono to není jen o produktech. Zdaleka ne. Je to i o lidech tam venku. Nevidím nic špatného na tom, když nám někdo udělí pár dobrých rad a podpoří nás v naší síle. Různí kouči a mentoři mohou být skvělí. Problém je, když se zřekneme zodpovědnosti nad svým životem a čekáme, že nás z toho ten druhý vyseká. Nevyseká. Je to třeba případ toho pacienta, který si pořád stěžuje a není ochoten změnit na svém životě zhola nic. Uleví si po kvalitní terapii, dostane pár dobrých rad, jak problém vyřešit, ale za měsíc se vrátí zas a kupodivu se stejným problémem, přičemž to svému terapeutovi sděluje skoro až vyčítavě. Po terapii byl z nejhoršího venku. Ale do trvalého stavu z nejhoršího vevnitř už se nedostal, protože není schopen přijmout fakt, že on je zodpovědný za svůj stav. Nedošlo mu, že problém na fyzické úrovni má nějakou hlubší příčinu. Nechce se jí zabývat. Nechce na sobě nic změnit.

Takže prosím, najděme v sobě dostatečnou sílu, abychom byli z nejhoršího vevnitř. Je to daleko lepší způsob, jak řešit problémy. A v dnešní době je to opravdu aktuální téma.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: