Meditace

Pravděpodobně už jste tohle slovo slyšeli. Možná ho slyšíte až moc. Nechápete, proč je kolem toho tolik povyku. Sednout si to tureckého sedu a zavřít oči – to jako má změnit můj život? Pokud mám něco změnit, musím přeci jednat, to se počítá. No, beztak na meditaci nemám čas. Meditace je přitom nástroj, který změnil život milionům lidem po celém světě a to v mnoha aspektech. Zklidnění a relaxace je ten nejznámější benefit, ale jde o mnohem víc, prostřednictvím meditace můžeme například vyléčit mnohaletá traumata, přepnout se do takzvaného „god modu“, ve kterém vytváříme svoji budoucnost a celkově přetvořit svůj život o 180 stupňů. Nikdo neříká, že samotná meditace je všespásná (pokud nechcete žít jako mnich v ášrámu), ale je to něco jako řezat strom s tupou pilou, nebo si vzít nabroušenou motorovku. Vše jde s daleko menším úsilím. 

Mnozí z nás jsou zasekaní v hlavě. Není divu. Intelekt se oslavuje, přemýšlení je ctnost a rozptýlení je všude. Dostat se alespoň na chvilku z hlavy by mělo být cílem každého dne. Řada lidí to řeší procházkou nebo během v přírodě, což může fungovat také dobře, ale není nutně potřeba někam chodit. Stačí se uvelebit v křesle, zalehnout do postele, zavřít oči a sledovat svůj dech. To je patrně nejjednodušší meditační technika. Během chvilky se vaše mozkové frekvence přepnou z bety na alfu a pocítíte první známky relaxace. Zároveň se otevřou dveře do podvědomí, což je naprosto zásadní pro výše zmíněnou práci s traumaty a pro tvoření vaší budoucnosti. Když se uvolníme ještě více, dostaneme se do stavu theta, což je už velice hypnotický stav blízký spánku. Podvědomí je otevřené dokořán a my hluboce relaxujeme. Já občas meditaci zařazuju jen na „dospání“. Mám vyzkoušené, že zhruba 30 minut meditace nahradí 2 hodiny spánku.

Joe Dispenza je jméno, které se vyplatí vygooglit. V Americe jeho semináře mění životy desetitisíců lidí. Jeho životní příběh je poutavý. Když byl mladý, měl vážnou nehodu na kole a doktoři predikovali, že ho vozíček nemine. On se s tím nechtěl smířit a především díky meditacím, ve kterých si vizualizoval, jak stojí na nohou a následnému procítění této události, se během několika týdnů vyléčil bez jakýchkoli trvalých následků. Také si předsevzal, že pokud se uzdraví, zasvětí svůj život právě tomuto tématu. Dnes je po světě už veliké množství lidí, kteří se díky němu uzdravili z chronických a vážných onemocnění. Lidé se uzdravují z pokročilých fází rakoviny, odpoutávají se od vozíčků, dokonce mluví i o případech, kdy slepí začali vidět. Zní to jako pohádka, ale je to vše podpořené svědectvími. Pokud zadáte na Youtube „Dispenza testimonials“, najdete mnoho lidí popisujících, jak došlo v jejich životě k zázraku. I to může být síla meditace.

Meditačních technik je celá řada a každý si tak může najít, co mu vyhovuje. V téhle souvislosti mohu vřele doporučit aplikaci Insight Timer, kde je spoustu skvělých meditací. Já měl období, kdy jsem dělal hodně řízených meditací, pak jsem třeba jen poslouchal zvuk oceánu a to mě dokázalo neuvěřitelně zrelaxovat. Dnes dělám převážně meditace od Joea Dispenzy. Zajímavostí je, že Joe má meditace v sedě, v leže a dokonce i za chůze. Popravdě, jeho walking meditation je asi moje nejoblíbenější. Do toho také dělám meditace zaměřené na trauma. Život spousty lidí je řízen dávným traumatem a ani si to neuvědomují. Práce s traumaty je pro mě základ, pokud se člověk rozhodne pohnout se svým životem. Obykle je to práce, která zabere nějaký čas – je to jako loupání cibule. Ale dle mého názoru to rozhodně stojí za to. 

Přestože jsou dny, kdy meditaci vynechám, stala se stěžejní součástí mého života. Díky ní jsem v sobě našel mnohem více klidu, vyléčil mnoho traumat a také jsem v ní vytvořil obrazy, které se pak manifestovaly v životě. Pokud se zeptáte mě, čas na meditaci se najde vždycky. 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: